Yangın tesisatı, yangınları önlemeye veya söndürmeye yardımcı olmak için kurulmuş bir dizi bileşen ve ekipmandır. Yangın sistemleri konut, ticari veya endüstriyel mülkler için tasarlanabilir.
Kurulan yangın sistemi türü, belirli bir mülk için yürürlükte olan yangın yönetmeliklerine bağlı olacaktır. Örneğin bazı binalarda sprinkler sistemleri gerekebilirken, bazılarında sadece yangın söndürücü gerekebilir.

Yangın Tesisatı

Bir yangın tesisatı tasarlarken, mülkte potansiyel olarak meydana gelebilecek yangın türünü dikkate almak önemlidir. Örneğin, bina orman yangınları için yüksek riskli bir bölgede bulunuyorsa, yangın tesisatı bu tür yangınlara karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

Bir yangın tesisatı kurulumu karmaşık bir proje olabilir ve gereken belirli sistem tipini kurma deneyimine sahip kalifiye bir yüklenici ile çalışmak önemlidir. Bazı durumlarda, yangın tesisatı yerel su kaynağına bağlanması gerekebilir, bu da ek planlama ve izinler gerektirecektir.

Yangın tesisatı kurulduktan sonra, düzgün çalıştığından emin olmak için düzenli olarak test edilmesi önemlidir. Sistemin düzenli bakımı da iyi çalışır durumda tutmak için önemlidir.

Bazı kullanıcıların yangın tesisatını umursamadığını görebiliyoruz. Maliyeti düşük tutmak için bazı hizmetlerden kaçınmak istiyorlar, ancak yangın tesisatı bir kez gerekli olacağı ve o sırada mükemmel çalışması gerektiği unutuluyor.

Ve burada yanlış anlaşılan bir bilgiyi düzeltmek istiyoruz, yangın tesisatı yangını durdurmak için yapılmamıştır. Yangın durumunda yangını yavaşlatmak, insanların kaçması için zaman yaratmak ve itfaiye ekipleri gelene kadar yangının büyümesini yavaşlatmak için yangın tesisatları yapılır.