Kazan Dairesi Kaç m2 Olmalı ?

Kazan dairesi kurulumu için gerekli alanın minimum olarak 8 m3 olması gerekmektedir. Endüstriyel ve apartman kazan dairelerinin bu ölçülerin üzerinde boyut gerektirdiği bilinmektedir. Kazan dairesi kurulumu olarak MMO tarafından yazılı kural olarak 8 m3 belirlenmiştir. Kazanların ve diğer ekipmanların konumlandırılması için yeterli büyüklükte alan ihtiyacı olup mümkün olan en küçük hacim kullanılmalıdır. Mimari projelendirmede kazan dairesi kurulumu için uygun büyüklükte bir hacim ayrılmalıdır. Kazan dairesi genellikle bodrum katlarında konumlandırılır fakat son yıllarda kompakt kazanlar üretildiğinden yapıların çatı katına kazan dairesi kurulumu gerçekleşir.

Kazan Dairesi Üç Yollu Vana

Isıtma sisteminde çok katlı yapılarda birden fazla ısıtma bölgesi olabilir. Örnek olarak fabrika gibi yapılarda ofisler için yerden ısıtma, üretim sahası için aparey ve kullanım suyu için kazan dairesi boyler bağlantısı gerekebilir. Kazan dairesi sıcak akışkan olarak genellikle 80 °C civarında su üretir. Bu değerde olan akışkan aparey ve boyler için uygun olup yerden ısıtma için uygun değildir. Yerden ısıtma düşük derece sıcaklıkla çalıştığından kazan dairesinde üretilen su sıcaklığının düşürülmesi gerekmektedir. Bu yüzden kazan dairesi kurulumu esnasından üç yollu vana cihazı kullanılır. Kazan dairesi üç yollu vana farklı sıcaklıktaki 2 akışkanı birleştirerek ortak bir sıcaklık elde eder. Kazan dairesi üç yollu vana aktüatörlü bir sistem olduğundan çıkış sıcaklığı kazan tarafından kontrol edilir.

Kaskad Kazan Dairesi

Kaskad kazan dairesi yer tipi büyük kapasiteli kazanlar yerine kullanabileceğimiz verimli bir sistemdir. Sistemde birden fazla duvar tipi yoğuşmalı kazan kullanılır. Kazanların birden fazla bulunan kontrol modülleri sayesinde kazanlar birbirine bağlanarak çalışma sağlanır. Sıcak su ihtiyacı olduğunda haberleşme modülleri sayesinde yan yana konumlandırılan kazanlardan ilki çalışır. Sistem suyu ısıtmak için yetersiz kalırsa 2. Kazan devreye girer. Kontrol sistemi sistemin ihtiyacına göre otomatik olarak kazan devreye alımını veya devre dışı bırakılmasını sağlar. Bu sayede sistemde gereğinden fazla yakıt harcanmaz. Ancak ısıtma yer tipi kazanla sağlandığında tam kapasite çalışacağından yakıt tüketimi kaskad kazan dairesine göre daha fazla olur.

Kullanıcılar arasında en çok merak edilen konu olarak apartman kazan dairesi veya merkezi sistem kazan dairesi gelmektedir.

Merkezi Sistem Kazan Dairesi

Merkezi sistem kazan dairesi kurulumu ülkemizde en çok tercih edilen sistemlerden biridir. Merkezi sistem kazan dairesinde, ısıtma için gerekli olan sıcak su genellikle kazanlar tarafından sağlanır. Kazan ve diğer gerekli ekipmanlar alan kapladığından yapılarda genellikle kazan dairesi kurulumu gerçekleşir. Kazan dairesi kurulumundan sonra üretilen sıcak su borular aracılığıyla bölümlere taşınır. Radyatörlere gerekli sıcak su sağlandığında merkezi ısıtma sistemi gerçekleşmiş olur. Genellikle dairelerin veya bölümün ilk giriş hattına merkezi ısıtma pay ölçer konularak sistem kullanıcılar arasında fatura edilir. Merkezi ısıtma sisteminde ülkemizde radyatörlerden farklı olarak merkezi sistem yerden ısıtma da tercih edilir.