Gölet; doğal ya da yapay olarak kurgulanmış küçük göllerdir.  Biyolojik gölet ya da ekolojik gölet diye adlandırılan sistemler,  herhangi bir kimyasal kullanmaksızın kendi kendini temizleme yeteneğine sahip yapay göletlerdir.Bu göletler öncelikli olarak su bitkilerinin kullanılması ile ve bununla birlikte biyolojik filtre destek üniteleri (UV filtre, aktif karbon filtre, zeloit filtre) doğal yollarla elde edilen kültür bakterileri sayesinde suyun sürekli olarak temiz, çamursuz ve zararlı mikrop ve bakterilerden arındırılmış halde kalması sağlanan yapay gölet sistemleridir.
Yalnızca filtre sistemleri ve bakteriler değil suyun oksijen ve kirlilik seviyelerinin kontrol edilmesi ve su faunasına ait biyolojik hayatın devamlılığı açısından suyun hareket halinde tutulması ve havalandırılması da şelale ya da su havalandırıcı ekipmanlar aracılığı ile sağlanmaktadır.

Yapay gölet sistemleri esasında doğada var olan doğal göl ve göletlerin uzmanlar tarafından doğanın taklit edilmesi ve kontrol altında bir özel yapay gölet oluşturulmasıdır.

Biyolojik Gölet Nasıl Yapılır?

Yapay gölet uygulamaları uzman ekibimiz tarafından isteğiniz doğrultusunda belirlenen alana uygun ölçülerde yapılması için ön keşif çalışması gerçekleştirilir. Bu çalışmada istenilen gölet özellikleri (ör: koi balıklı gölet, ördek göleti, şelaleli gölet) belirlendikten sonra alana ait yıllık yağış ve sıcaklık değerleri istatistiklerine uygun şekilde filtre, aydınlatma, ısıtma, gölgelendirme, derinlik belirleme ve iklim şartlarına uygun su bitki türlerinin seçilmesi kaydıyla uygulanması düşünülen yapay gölet unsurları projelendirilir.

Biyolojik Yapay Gölet Fiyatları

Yapılması planlanan ekolojik göletlerin fiyatlandırılması aşamasında birçok farklı değişken olması nedeniyle birim fiyat ya da metrekare fiyat üzerinden belirlenmesi hem bizim hem de müşterilerimiz açısından yanıltıcı olmaktadır. Buradaki değişkenler arasında büyüklük, su hacmi, iklim şartları, tasarım farklılıkları gibi unsurlar temel değişkenlerden bazılarıdır. Bu nedenle BioGöl Havuz olarak proje bazlı fiyatlandırmayı prensip olarak benimsemekteyiz.

Yapay Biyolojik Gölet Maliyeti

Yapay biyolojik göletlerin yapımı bittikten sonraki; temizlik ve bakım maliyetleri uzun vadede ele alındığında biyolojik olmayan yapılara kıyasla yok denilecek kadar azdır. Kendi kendini temizlemesi nedeniyle kimyasal ilaçlama olmaması, suyun sürekli olarak değişimini gerektirmemesi, kullanılan elektro mekanik sistemlerin yani biyolojik filtre, pompa, aydınlatma ve havalandırma cihazlarının seçiminde minimum elektrik sarfiyatına sahip çevreye duyarlı son teknoloji ürünleri tercih etmekteyiz.