Birçok endüstride kullanılmaktadır. Basınçlı hava tesisatı hastanelerde, sanayide, boyahanelerde ve otomotiv sektöründe ciddi öneme sahip bir tesisat türüdür. İhtiyaca göre kompresör seçilir ve galvaniz borularla montaj yapılır. Hava tabancalarından önce sistemde oluşan yoğuşmanın nem alma cihazı kullanılarak tahliye edilmesi gerekir. Basınçlı hava tesisatı, korozyonu önlemek için belirli sistemler kullanılarak kurulur. Uzmanlık gerektiren bir proje ve kurulum aşaması vardır.

Basınçlı Hava Tesisatı

Basınçlı hava tesisatı genellikle bir hava kompresörü, hava alıcısı, dağıtım boruları, nem ayırıcılar, yağ-su ayırıcılar ve regülatörler gibi çeşitli hava işleme bileşenlerini içerir. Uygulamaya bağlı olarak, soğutmalı basınçlı hava kurutucuları veya ısısız kurutucu basınçlı hava kurutucuları gibi diğer ekipman türleri de kullanılabilir.

Herhangi bir basınçlı hava sisteminin önemli bir parçası, havayı hava deposundan kullanım noktasına/noktalarına taşımak için kullanılan dağıtım borularıdır. Yeterli hava akışını sağlamak ve basınç düşüşünü önlemek için dağıtım boruları uygun şekilde boyutlandırılmalıdır.

Basınçlı hava tesisatı, imalat, otomotiv, yiyecek ve içecek, ilaç, tekstil ve daha fazlasını içeren çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Çoğu durumda, basınçlı hava, pnömatik alet ve ekipmanlara güç sağlamak için kullanılır. Bununla birlikte, hava silindirlerine güç sağlamak, valfleri çalıştırmak ve havalandırma sağlamak gibi başka amaçlar için de kullanılabilir.